ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ (ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΣΤΟΝ ΤΥΔΕ)
Η Ολομέλεια των Προέδρων των Δικηγορικών Συλλόγων Ελλάδας αποφάσισε την κατ’ άρθρο 103 παρ.2 ν.4670/2020 πρόσληψη και διάθεση δύο υπαλλήλων για τις ανάγκες του Τομέα Υγείας Δικηγόρων Επαρχιών (Τ.Υ.Δ.Ε.), ώστε να εργαστούν για την τακτοποίηση των πολυετών εκκρεμοτήτων του Τομέα και για την καλύτερη εξυπηρέτηση των δικηγόρων της περιφέρειας που υπάγονται στον Τ.Υ.Δ.Ε.
Στο πλαίσιο της παραπάνω απόφασης προσλήφθηκαν δύο εξειδικευμένες και έμπειρες στο αντικείμενο υπαλλήλοι, με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, ενός έτους, οι οποίες διετέθησαν στον Τ.Υ.Δ.Ε. και οι οποίες ξεκινούν την εργασία τους τη Δευτέρα 7 Σεπτεμβρίου 2020.
Πρόκειται για την κυρία Μπούμη Χριστίνα και την κυρία Πανοπούλου Ιωάννα, οι οποίες θα προβούν σε διεκπεραίωση των εκκρεμοτήτων του Τ.Υ.Δ.Ε. προς τους ασφαλισμένους του Δικηγόρους και ενδεικτικώς, την ανάρτηση των χρεών στην πλατφόρμα των 120 δόσεων, την εκκαθάριση και ενταλματοποίηση των ληξιπρόθεσμων παροχών υγείας, την παροχή ασφαλιστικής ενημερότητας, τις εγγραφές και διαγραφές στο μητρώο, τη χορήγηση κάθε είδους παροχών και την εν γένει εξυπηρέτηση των ασφαλισμένων.
Το μισθολογικό κόστος των ως άνω υπαλλήλων θα καλυφθεί, όπως αποφασίσθηκε, από τους Δικηγορικούς Συλλόγους της Περιφέρειας που υπάγονται στον Τ.Υ.Δ.Ε. αναλογικά, ήτοι με βάση τον αριθμό των μελών εκάστου Δικηγορικού Συλλόγου.
Επιπρόσθετα, θα ακολουθήσει ενημέρωση για τα τηλέφωνα επικοινωνίας και τη διεύθυνση e-mail εκάστης υπαλλήλου, που θα είναι υπεύθυνη για την άμεση εξυπηρέτηση και διεκπεραίωση των υποθέσεων κάθε δικηγόρου.
Τέλος, με επιμέλεια της Ολομέλειας, κάθε μήνα θα αποστέλλεται ενημερωτικό σημείωμα στους Δικηγορικούς Συλλόγους της Περιφέρειας, προς ενημέρωσή τους για τις εργασίες στον Τ.Υ.Δ.Ε. και την πορεία διεκπεραίωσης των υποθέσεων.
Ο Πρόεδρος Ο Γεν. Γραμματέας
Χρήστος Αν. Στρατηγόπουλος Βασίλειος Αθαν. Μπακαλιάνος